Sidemount – konfiguracja mistrzów

Sidemount to konfiguracja ułożenia butli nurkowych po obu stronach ciała nurka.
Konfiguracja ta pierwotnie stosowana była do nurkowania w jaskiniach. Ale obecnie przeżywa swój renesans w wodach otwartych. Praktycznie na każdym nurkowisku można spotkać nurków w tej konfiguracji lub uczestniczących w kursach sidemount.
Jest bardzo wygodną alternatywą dla klasycznych nurkowych konfiguracji.
Ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że posiadasz dwa niezależne źródła powietrza w razie awarii i pełen dostęp do zaworów butli jak i automatów a także nie musisz dźwigać na plecach całego akwalungu co znacząco odciąża plecy jak i nogi. Butle możesz założyć w wodzie po uprzednim ich zdeponowaniu. A ponieważ woda dodaje butlom pływalność to stają się one lekkie i są bardzo łatwe do wpięcia w uprząż.
Kolejną zaletą jest to, że w konfiguracji sidemount dużo łatwiej jest uzyskać trym i doskonałą pływalność. Również siła jaką musisz użyć do przemieszczania się pod wodą jest dużo mniejsza niż w backomouncie. Masz bardziej opływowy kształt sylwetki przez co razem ze sprzętem nie stanowisz dużego oporu. Także swoboda odwracania się ze sprzętem we wszystkie strony jest niebywale łatwa co daje pełne pole kontroli partnera jak i otoczenia.

Nurkując w konfiguracji sidemount nie będziesz mieć problemów z wpłynięciem przez mały otwór wgłąb wraku czy innego obiektu. Możesz również bardzo łatwo zdeponować butle jedną lub obie w celu przeciskania się przez małe otwory. Dobrze sklarowany sprzęt także nie będzie odstawać od Twojego ciała dzięki czemu nie będziesz posiadać tzw. “punktów zaczepu” o różne przedmioty pod wodą.
W razie zamrożenia pierwszego stopnia automatu lub niekontrolowanego wycieku gazu (free flow) z II stopnia masz bezproblemowy dostęp do zaworów butli w celu ich zakręcenia żeby nie tracić czynnika oddechowego ( masz je dwie – jako niezależne źródła powietrza). Możesz z nich korzystać również manualnie odkręcając i zakręcając zawór butli na czas wdechu i to przez cały czas ze względu na wygodne ułożenie zaworów pod ręką a nie na plecach.

W tej konfiguracji oprócz dwóch głównych butli w których posiadasz czynnik oddechowy (np. powietrze czy TMX) możesz dołożyć kolejne butle z gazami dekompresyjnymi tzw. stage. (technical sidemount)

Jest to moja ulubiona konfiguracja w której nurkuję najczęściej również technicznie (z kilkoma butlami) i polecam ją każdemu.
Dlatego z przyjaciółmi tworzymy SIDEMOUNT TEAM by cieszyć się wspólnymi nurkowaniami, bezpieczeństwem, niezależnością w czasie nurkowania oraz wyjazdami.

Jeśli chcesz spróbować i nauczyć się nurkowania w tej konfiguracji zapraszam Cię do siebie.